Míg van aki nem ért a focihoz, én a politikához, ami nem vonja maga után azt, hogy nincs véleményem.
Míg van aki nem ért a focihoz, én a politikához, ami nem vonja maga után azt, hogy nincs véleményem.
Nyugodt lélekkel mondhatom, hiszen bérből és fizetésből élek, nincs adó és egyéb járuléktartozásom, de pálcát nem török senki felett, arra nem én vagyok a hivatott személy, arra ott lenne a bíróság, mármint az ítélkezésre, de a gyakorlatot ismerjük.
No de nem ezért ragadtam klaviatúrát.
Mint ismeretes, metrón, aluljárókban, úton-útfélen osztogatnak különböző reklám cédulákat, mindig el szoktam venni. Aki osztogatja ezért kapja a pénzt, nekem meg nem fáradtság megnézem, hogy mit reklámoz, majd "iktatom".
No a mait nem iktattam, mert ilyen cédulát még nem kaptam, aminek a főcíme a
"Halál a liberalizmusra!"- a Pax Hungarica Mozgalom szórólapja volt.
Hmmmm-től tanulva utána olvastam.
Tisztába vagyok a fogalommal, de azért kezdtem a liberalizmussal.
A Sulinet: Ideológiák- liberalizmus címszó alatt a következőket találtam, és egy-két gondolatot emelnék csak ki:
Liberalizmus/szabadelvűség
"A liber [lat.] = szabad származású szóból ered, a liberális szó jelentése eredetileg szabadságot kedvelő, bőkezű volt. A szabadelvű kifejezés tartalmilag a francia nyelvben alakult ki, de a magyar köznyelvben a németen keresztül [freisinnig] honosodott meg."
Az alapvető értékeket és célokat az alábbiakban foglalták össze a liberalizmus képviselői:
"...a korlátlan uralkodói hatalom elvetése, az egyéni szabadság, amit a polgári szabadságjogok (szólás-, sajtó-, sajtószabadság, valamint a gyülekezés szabadsága), a törvény előtti egyenlőség, a parlamentarizmus, a népképviselet, az alkotmányosság és képviseleti demokrácia, az állami beavatkozástól mentes gazdaság ("laissez faire, laissez passer", a munka, vagyis a kereskedelem, az ipar szabadsága, szabad verseny), illetve a közteherviselés biztosítanak. Ezen túlmenően célként fogalmazták meg az egyén minél nagyobb befolyását a közre, viszont ezzel párhuzamosan a köz részéről minél kisebb beavatkozást tűr el az egyén életébe. (Olyan kevés államot, amennyit csak lehet; s csak annyit, amennyi feltétlenül szükséges.) Nem ismer el semmiféle vallási, származási, nemzetiségi hovatartozásbeli megkülönböztetést."
A liberalizmus, a liberális, mint olyan, ma már szitokszóvá korcsosult. Hogy miért? Többek között az alábbiak miatt. Álljon itt némi szemelvény a fent említett mozgalom honlapjáról. A képekkel illusztrált portálon volt mit olvasnom, így csak egy bekezdést idézek.
Pax Hungarica Mozgalom :
"Célunk olyan új magyar lelki típus kitermelése (?), mely népi talajban gyökerezik, a nemzettudatból a nemzetönérzet, öncélúság és a nemzeti hivatástudat magaslatára emelkedett. Olyan nemzedék felnevelése, mely testben, lélekben erős, szép, nemes lelkű, becsületes, önzetlen, önfeláldozó, vallásos, maga erejében bízó, fegyelmezett, engedelmeskedni, tűrni, szenvedni*, dolgozni, tanulni, hinni, önállóan kezdeményezni tud, előretörő, önérzetes, bátor, kitartó, eszményekért lelkesül, a Hazáért, a nemzetért élni s ha kell, halni is kész. A szép, jó, igaz erényei lelki összhangban építik nemes jellemét, olcsó megalkuvás helyett szívesen választja a kemény harcot, mert tudja, hogy sem ő, sem faja nem alábbvaló egyetlen nemzetnél sem és joga van az elsők sorában helyet foglalni a saját tehetségéből, kiharcolt erejéből és nem mások érdekéből és érdeméből."
Kiemelhettem volna más részletet is, de mégis ennél maradtam, mert az utánunk jövő generáció "kitermeléséről" van szó többek között.
Nem minősítek, mint mondottam, nem értek a focihoz. Kinek-kinek saját értékrendjére, politikai nézetére bízom, mit szűr le a fenti ellentétpárból.
Magam részéről csak azt remélhetem, marad még némi józan ész, mielőtt a liberalizmust teljesen a halálnak adnák.
* kiemelés tőlem